Strona od 5

Profesjonalne lornetki myśliwskie, wojskowe, obserwacyjne. Lornetki producentów Nikon, Canon, Focus, Pentax, Vanguard


Budowa lornetki oraz jej zastosowanie

Lornetki to przyrządy optyczne w postaci dwóch lunet, które umożliwiają obuoczną obserwację obiektów od nas oddalonych. Mówiąc precyzyjnie, lornetka składa się z trzech grup części optycznych, do których należą obiektyw, pryzmaty i okulary. Za pomocą obiektywu jest zbierana jak największa ilość światła. Obiektyw lornetki składa się zazwyczaj z dwóch soczewek wykonanych z innego rodzaju szkła. Pryzmaty w lornetce z kolei odwracają obraz uzyskany przez obiektyw, aby po przejściu przez okular był on prosty. Okulary lornetki posiadają kilka soczewek, a w zależności od modelu może być ich więcej lub mniej. Jak więc widzimy, konstrukcja lornetki jest bardzo ciekawa i sprawia, że możemy widzieć w przybliżeniu różne obiekty i ich detale. Im mniejsze jest powiększenie, tym większa staje się głębia ostrości lornetki. Lornetka umożliwia m.in.:

●    oglądanie dzikich zwierząt z odległości;
●    obserwację ptaków (lornetki ornitologiczne);
●    obserwację samolotów, wysokich budynków;
●    oglądanie w przybliżeniu koncertów, spektakli i meczy np. lornetki teatralne;
●    obserwację nocnego nieba (tu świetnie sprawdzają się lornetki astronomiczne)
●    przybliżanie obiektów podczas rejsów na wodzie;
●    obserwację krajobrazów podczas podróży i wędrówek.

Najpopularniejsze rodzaje lornetek

Wśród dostępnych lornetek możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych typów:

●    lornetki astronomiczne - są zazwyczaj małe, lekkie i powiększają obraz kilkanaście razy. Posiadają średnicę około 45-60 mm. Te modele cechują się sporym obiektywem i są pokryte wielowarstwowo powłokami antyrefleksyjnymi. Sprawdzą się tutaj znakomicie lornetki 10x50 np. lornetka Nikon 10x50 Action EX CF, a także 8x56, 15x56 czy też 15x70. Dzięki nim możesz obserwować ciała niebieskie. Lornetki te sprawdzą się także podczas wędrówek po szlakach górskich. 


●    lornetki myśliwskie - to produkty służące do obserwacji zwierząt. Polecane są tutaj modele, które można postawić na statywie (podglądanie dzikich zwierząt wymaga nieco cierpliwości). Cechy tego typu lornetki to duże powiększenie oraz jasna optyka z powłokami antyrefleksyjnymi. Do popularnych modeli możemy zaliczyć lornetki 8x42, 10x42 czy też 10x50 np. lornetkę Nikon 10x42 PROSTAFF 7S.


●    lornetki profesjonalne - w tej grupie produktów mówimy o lornetkach taktycznych i wojskowych, które znajdują swoje zastosowanie wśród ekip ratunkowych czy też w straży granicznej. Do cech tego typu lornetek zaliczamy dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, jasną optykę, niedużą wagę oraz konstrukcję, która chroni urządzenie przed wodą i zabrudzeniami. Lornetki profesjonalne to np. 8x42, 10x42 i 10x50. 


●    lornetki turystyczne - idealne dla amatorów podróży. Wyróżniają się zwykle niewielkimi rozmiarami, niską wagą (do 600 g) i dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia, które mogą zdarzać się podczas wypraw w nieznane. Popularne są lornetki składane, które można wygodnie włożyć nawet do kieszeni. Polecane są tutaj modele 8x25, 8x30, 10x25 czy też 10x30. 

Jakie parametry warto wziąć pod uwagę, kupując lornetkę?

Jeśli chcesz kupić odpowiednią dla siebie lornetkę, ważne jest, jak masz zamiar ją użytkować. Czy ma być to uniwersalny produkt, który sprawdzi się zarówno podczas wypadu w góry, jak i w trakcie meczu, czy raczej chcesz postawić na specjalistyczną lornetkę o konkretnych cechach. Zanim kupisz wybrany model, sprawdź na jakie parametry warto zwrócić uwagę:

●    powiększenie - jest to pierwsza liczba, która pojawia się w nazwie lornetki. Warto mieć na uwadze, że w nocy lepiej mogą sprawdzić się lornetki o mniejszym powiększeniu. Przy większych poziomach z kolei warto stosować statywy do lornetki. 


●    średnica obiektywu lornetki - jest to druga liczba zaraz za parametrem powiększenia. Im wyższa, tym lepsza będzie jakość obrazu.


●    pole widzenia - ten parametr określa wielkość przestrzeni, którą można wiedzieć przez lornetkę. Warto wiedzieć, że im wyższe przybliżenie, tym mniejsze, ale bardziej precyzyjne pole widzenia.


●    pryzmaty - możemy tutaj wyróżnić typ porro, który będzie świetny do obserwacji nieba nocą, ale waga i wielkość lornetki będą większe oraz typ dachowy, który ma niską wagę i świetnie się sprawdza na przykład podczas obserwacji zawodów sportowych. 


●    regulacja ostrości - dzięki temu parametrowi możesz wyostrzyć obraz dla obojga oczu jednocześnie. Warto zwrócić uwagę, czy dana lornetka daje możliwość regulacji.

Lornetka - ceny i popularne modele

Najlepsze lornetki cechują się dużą wytrzymałością i dobrymi parametrami, które pozwalają uzyskać doskonałe widzenie obiektów z daleka. Wśród dostępnych w naszym sklepie lornetek znajdziesz wiele różnych modeli, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Kilka najbardziej popularnych modeli lornetek to:

●    lornetka Nikon Travelite EX 8x25 w cenie 499 zł - to nieduża lornetka wyposażona w soczewki asferyczne, które minimalizują zniekształcenia obrazu. Produkt jest wodoodporny, dzięki czemu można zapakować go w podróż i nie martwić się trudnymi warunkami atmosferycznymi. Zarówno soczewki, jak i pryzmaty są wykonane ze szkła ekologicznego, który nie zawiera arsenu i ołowiu. Produkt ma bardzo dobrą cenę i jest chętnie wybierany przez naszych klientów.


●    lornetka Focus Sport Bristol 10x42 - to uniwersalna lornetka do obserwacji przyrody. Możesz ją kupić już w cenie 199 zł w zestawie z etui i paskiem na szyję. Ma niewielką wagę, powłoki antyodblaskowe i regulowane muszle oczne. Jest to produkt w bardzo dobrej cenie, świetny do amatorskiego podglądania np. dzikich zwierząt. 

W naszym sklepie z lornetkami znajdziesz wiele produktów różnych marek np. lornetki Canon, Pentax, Nikon, Vanguard i Focus. Zapraszamy do zapoznania się z nimi i do zakupu wymarzonej lornetki! 

Lornetki ze stabilizacją obrazu

Lornetki ze stabilizacją obrazu posiadają mechanizm zapewniający zmniejszenie drgań obrazu, co jest szczególnie przydatne podczas obserwacji w trakcie poruszania się. Niezależnie od tego, czy sam jesteś w ruchu czy oglądasz wydarzenie sportowe, stabilizacja obrazu zapewnia Ci doskonałą obserwację! Technologia stabilizacji obrazu w lornetce sprawia, że klarowność obrazu jest lepsza, a oczy nie męczą się zbyt szybko.